Ev yoğurdu içinde koruyucu madde bulundurmaması sebebiyle en sağlıklı olandır. Günde en az bir kase yemeye dikkat etmelisiniz. Böylece günlük kalsiyum ihtiyacınızı almış olacak ve içinde bulunan bakterilerle sindirim sisteminizin aktif çalışmasına yardımcı olacaktır. Yoğurdun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olsa da bunlar en bilinen faydalarıdır.

Yoğurdunuzu kesinlikle uzun ömürlü süt değil günlük süt ile yapmalısınız. Eğer güvendiğiniz bir yer varsa civar köylerden getirtilen sütleri tülbenti birkaç kez katlayıp süzerek kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi Malzemeler

  • günlük süt ya da taze süt
  • 1 kaşık probiyotik yoğurt(mayalama için)

Marketten aldığınız şişe günlük sütü ya da süzdüğünüz sütü tencereye koyun, kaynadıktan sonra altını kısarak taşmasına engel olun ve 10-15 dakika boyunca kaynamasını sağlayın. Daha sonra altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Parmağınızla sıcaklığına baktığında yakmayacak sıcaklığı geldiğinde (soğumuş ise biraz ısıtabilirsiniz) yoğurt mayasını ilave ederek iyice karıştırın. Tencereyi battaniyeye sarabilir ya da fırının içine koyup kapağını kapatabilirsiniz. Bu işlemden sonra 4 buçuk-5 saat beklemeniz gerekmektedir. Son olarak yoğurdunuzu kapağı açık bir şekilde buzdolabına koyun, ertesi gün yoğurdunuz yemeye hazır olacaktır. Düzenli olarak yoğurt yapacaksanız yoğurt bitmeden 2 kaşık kadar mayalık ayırmanızı tavsiye ederim.

Ev yapımı yoğurt (4)

YORUM YOK

Yazıya Yorum Bırak